Audiobooki, które są zawsze na czasie
W tym miesiącu w ramach Tygodnia Bibliotek zapraszamy Was do skorzystania z audiobooków, które znajdziecie w naszej Bibliotece.
I tak w maju polecamy:
1. Szaleństwa panny Ewy [Dokument dźwiękowy] / Kornel Makuszyński. - Katowice : Wydawnictwo Aleksandria, [2021].
Kiedy Ewa Tyszkowska po karczemnej awanturze z gospodynią, u której chwilowo mieszka, postanawia uciec, nawet nie podejrzewa, co zapoczątkowuje. Szesnastoletnia panna przewróci do góry nogami życie swoje, ale też i osób, na które się natknie. Pomysłowa, wesoła, i szalona dziewczyna razem ze złodziejskim Rolmopsem na pewno rozbawi was do łez.
Opis na podstawie: empik.com
--------------------
2. Panna z mokrą głową [Dokument dźwiękowy] / Kornel Makuszyński. - Katowice : Wydawnictwo Aleksandria, [2021].
Kornel Makuszyński stworzył wiele opowieści, które od lat bawią i
wzruszają nie tylko dzieci i młodzież. „Panna z mokra głową” z pewnością
należy do najbardziej znanych i lubianych powieści autora.
Audiobook na jej podstawie to okazja, aby przypomnieć sobie historię
zwariowanej dziewczyny, która nagle musi dorosnąć i zacząć podejmować
odważne decyzje, aby pomóc nieco swojej rodzinie. Jak sobie poradzi z
odpowiedzialnością, która tak nieoczekiwanie na nią spadła?
Piękna, wzruszająca historia o odwadze, nadziei i o tym, jak ważne jest,
aby wciąż mieć otwarte oczy i serce, bo to potrafi wszystko odmienić.
Dla wszystkich miłośników pisarskiego talentu Kornela Makuszyńskiego i
dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji poznać bohaterki „Panny z
mokra głową”. Irenka Borowska skradnie serca młodszych i starszych
słuchaczy, szczególnie w znakomitej interpretacji Anity Sajnóg.
Opis na podstawie: audioteka.com
--------------------
3. Awantura o Basię [Dokument dźwiękowy] / Kornel Makuszyński. - Katowice : Wydawnictwo Aleksandria, [2021].
Już od kilkudziesięciu lat niezmiennie porusza nas historia przesympatycznej dziewczynki, w której niespełna pięcioletnim życiu smutek miesza się z radością. Największa tragedia dziecka, jaką jest śmierć matki, staje się w życiu Basi początkiem drogi, na której szczęśliwie spotyka ludzi wielkiego serca.
Jeden z najważniejszych tytułów polskiej literatury dziecięcej. Ta pogodna i pełna wzruszających zdarzeń i niezwykłego humoru historia napisana w 1936 roku doczekała się dwóch wspaniałych ekranizacji.
Opis na podstawie: audioteka.com
--------------------
4. Dziecko z Kalkuty [Dokument dźwiękowy] : opowieść o miłości i spełnieniu / Wanda Wajda. - [Poznań] : Media Rodzina, copyright 2019.
Wanda Wajda poznała Scholkę – niewidome i autystyczne niemowlę – w domu
Matki Teresy w Kalkucie. Postanowiła się nią zaopiekować, a z czasem
zaadoptować i przywieźć do Polski. Kiedy po pokonaniu wielu przeszkód
się to udało, w życiu obu kobiet zaczęły dziać się rzeczy trudne i
wspaniałe.
To niezwykła, autobiograficzna opowieść o wielkiej
miłości i sile ducha, która pomaga przezwyciężyć największe trudności.
Opis na podstawie: audioteka.com
--------------------
5. Tam gdzie spadają anioły [Dokument dźwiękowy] / Dorota Terakowska ; czyta Agata Góral. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2022.
Ciepła i mądra opowieść o złożonej relacji między dobrem a złem, wiarą a wiedzą, o miłości, sacrum rodziny i potrzebie magii w codziennym życiu, wyróżniona przez Polską Sekcję IBBY.
„Czarny Anioł trzymał Avego zakrzywionymi szponami i uśmiechał się. Drugą ręką wyrywał mu puszyste, złotobiałe pióra. Ave spadł na Ziemię w głębi lasu dokładnie w tej samej sekundzie, w której mała Ewa wpadła do głębokiego kłusowniczego dołu. Jeszcze jedna ludzka istota, tracąc Anioła Stróża, została skazana na kaprysy losu”.
Pięcioletnia Ewa jest świadkiem dramatycznej walki Aniołów – kiedy dobro przegrywa, traci swojego Anioła Stróża. Co stanie się z dziewczynką, pozbawioną niewidocznej, lecz czujnej opieki nadprzyrodzonej istoty? Co pocznie strącony, okaleczony Ave, utraciwszy anielską moc? Czy człowiek może przyjąć rolę anioła i zmienić przeznaczenie?
Każdy czytelnik znajdzie w tej powieści wiele stron wielkiej pisarskiej urody i wiele scen głęboko zapadających w pamięć.
Ewa Nowacka, „Nowe Książki”
-------------------
6. Szatan z siódmej klasy [Dokument dźwiękowy] / Kornel Makuszyński. - Katowice : Wydawnictwo Aleksandria, copyright 2022.
Wygrałeś, szatanie! Jeśli cię nie powieszą za zbytek sprytu, możesz okazać się pożytecznym człowiekiem. Ukochana lektura kilku pokoleń Polaków przemówi do Was ulubionymi głosami aktorów polskiej sceny.
Pierwsza superprodukcja Wydawnictwa Aleksandria. Nowy wymiar znanej i popularnej książki dla młodzieży. Szatan z siódmej klasy to kryminał dla młodzieży w najlepszym stylu. Bez morderstw, tryskającej krwi, za to z tajemnicami, starymi pamiętnikami, zaszyfrowanymi informacjami, łamigłówkami i barwnymi postaciami.
Powieść została trzykrotnie zekranizowana, wielokrotnie przenoszona na scenę teatralną i do tej pory cieszy się niesłabnącą popularnością. "
Na podstawie: woblink.com
--------------------
7. Zapowiada się piękny dzień [Dokument dźwiękowy] / Seweryna Szmaglewska. - Katowice : Wydawnictwo Aleksandria, 2020.
W styczniu 1945 roku podczas srogiej zimy hitlerowcy chcąc zatrzeć ślady swojej zbrodniczej działalności zarządzają ewakuację Auschwitz-Birkenau. W ciągnącej się
kilometrami kolumnie wycieńczonych głodem i chorobami ludzi znajduje się Anna. Pragnie żyć. Marzy o powrocie do dawnego świata. Mobilizuje w sobie nadludzkie siły i wraz z koleżankami podejmuje ryzykowną ucieczkę walcząc o swoje życie i wolność. Książka pokazując grozę tego co je spotkało napawa jednak nadzieją, że bohaterki będą potrafiły żyć w wytęsknionym przez siebie wolnym świecie.
"To dziwne. Nikt nie zachęcał mnie do pisania o wojnie. Zdecydował sam temat i przeświadczenie, że ten rachunek nie jest jeszcze zamknięty. A dziś tyle głosów odwodzi nas od owego „niewspółczesnego tematu”. Tymczasem o co chodzi? O mobilizowanie ludzkiej świadomości w kierunku międzynarodowego protestu przeciwko nadal istniejącemu i potężniejącemu faszyzmowi. Czy robimy to źle? Myślę, że źle, że za słaby był nasz głos, skoro na tle dzisiejszych układów politycznych możliwe jest w naszym własnym kraju podobne pomylenie kryteriów."
„Nowa Kultura” nr 51/1961
"Działo się to wczoraj. Ale, żeby nie wróciło dziś ani jutro, potrzebna jest biała broń cywilizowanego człowieka: świadomość. Umiejętność pojmowania, po co, dlaczego, za co ludzie padali wówczas na śnieg przy śląskiej drodze, naznaczeni czerwonym śladem krwi."
Seweryna Szmaglewska „Panorama” nr 2/1961
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
--------------------
8. Ania z Zielonego Wzgórza [Dokument dźwiękowy] / Lucy Maud Montgomery ; czyta Paulina Holtz. ; tłumaczenie: Paulina Mizińska, Rozalia Bernsteinowa. - Katowice : Wydawnictwo Aleksandria, copyright 2020.
Czy okropna pomyłka może okazać się szczęśliwym zrządzeniem losu? Jakie są skutki chodzenia po szczycie dachu? Czy może być gorszy kolor włosów od rudego? Dlaczego nie wolno rozmarzyć się przy pieczeniu ciasta dla gości? Czemu warto wcześniej spróbować soku, który podaje się przyjaciółce od serca?
Nie wiecie? Posłuchajcie historii pewnej temperamentnej, rudowłosej dziewczynki!
Opis na podstawie okładki.
Ta historia jest wciąż na czasie!
--------------------
9. Klechdy sezamowe [Dokument dźwiękowy] / Bolesław Leśmian. - Katowice : Wydawnictwo Aleksandria, 2020.
Czytają: Wiktor Zborowski, Janusz Zadura, Paulina Holtz, Marcin Popczyński, Filip Kosior
Kto pragnie dowiedzieć się jak Aladyn został właścicielem cudownej lampy, co znalazł rybak w szkatule wyciągniętej z dna morskiego, jak piękna Parysada uratowała braci zaklętych w kamienne posągi, poznać przygody księcia Firuz Szacha i Ali Baby oraz dlaczego król Wysp Hebanowych nie mógł zobaczyć swoich poddanych…niech wytęży uwagę i posłucha czarodziejskich baśni. Dziwnych osobliwych, a czasem strasznych. „Daleko, daleko za górą, za rzeką, za zielonym borem, za modrym jeziorem…”. Najpiękniejszy zbiór sześciu klechd pochodzących ze świata orientu opowiedzianych przez wybitnego poetę i prozaika przedstawiają w mistrzowskiej interpretacji znani i lubiani aktorzy.
Opis pochodzi od wydawcy.
--------------------
Opracowała: Agnieszka Babula
Komentarze
Prześlij komentarz