Filmy - polecamy w grudniu

 

okładki filmów

W listopadzie polecamy filmy:

1. Ulmowie [Film]. Błogosławiona rodzina, scenariusz i reżyseria Dariusz Walusiak, Kraków, Dom Wydawniczy Rafael, © 2023, 1 dysk optyczny (70 minut). 

Ten film powstawał blisko 20 lat! Gdy rozpoczynały się do niego zdjęcia, niewielu słyszało o rodzinie Ulmów i niewielu było zainteresowanych ich niezwykłą historią. Mimo to reżyser, Dariusz Walusiak, zbierał materiały, rejestrował relacje świadków pamiętających jeszcze Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, odkrywał nowe fakty, badał motywacje i uczucia zarówno pozytywnych bohaterów tej opowieści, jak i tych odpowiedzialnych za tę i inne zbrodnie. Pierwszym rozmówcą nagranym w 2004 roku był… brat Józefa Ulmy. Dzisiaj tak on, jak i kilkunastu innych świadków, których wypowiedzi zarejestrowano na potrzeby filmu, już nie żyją. (opis dystrybutora filmu)

Historia bohaterskiej rodziny Ulmów, która oddała życie za ratowanie Żydów. Reżyser po raz drugi podszedł do tego tematu, tym razem szukając odpowiedzi na pytanie: dlaczego Józef i Wiktoria Ulmowie podjęli takie ryzyko? Dochodzi do niezwykłych wniosków. Film przedstawia zderzenie dwóch światów - nazistowskich Niemiec i polskiej rodziny katolickiej. (opis festiwalowy)

Opis na podstawie: filmweb.pl

okładka filmu Ulmowie

ZAMAWIAM

 

2. Propaganda PRL-u [Film]. Najzabawniejsze Polskie Kroniki Filmowe. 7-8, [Michałów Grabina], Grube Ryby, [2007], 2 dyski optyczne (ok. 100 min).

Część 7:

Propaganda PRL-u. Najzabawniejsze Polskie Kroniki Filmowe" poświęcona jest latom 70-tym.
Prezentowany zbiór kronik z tamtego okresu to parada dziwacznych pomysłów i postaci. Wśród nich: domowej roboty samolot (swoją droga paskudny - skupisko korbek i kółeczek) skonstruowany przez kamieniarza. Niestety nie udaje mu się wystartować, bo sąsiad zaorał pole z którego miał ruszać. Kamieniarz jednak nie rezygnuje z marzeń i postanawia zbudować chałupniczymi metodami helikopter. Inna kronika przedstawia sposób powstawania ówczesnego hymnu klubu sportowego Legia. Hymn śpiewany jest przy akompaniamencie gitary przez chór młodzieżowych, wąsatych panów i niewiast o natapirowanych włosach. 

Część 8:

Z kolejną płytą serii Propaganda PRL-u. Najzabawniejsze Kroniki Filmowe przeniesiesz się w rejony PRL-owskiego surrealizmu.

Bez perspektyw na wymarzone gumiaki, czekając 30 lat na spółdzielcze mieszkanie, w portfelu mając mikroskopijne kartki na wszystko czego niema, a na co liczysz. W tle radziecka piosenka, która ma przynieść ulgę na znoje, a doprowadza do szału. Spokojnie! Nic sobie nie zrobisz, bo cały kraj cierpi również na deficyt żyletek. Stoisz pod ścianą, choć bardziej możliwe, ze w długiej kolejce. Alkoholem się nie upoisz, bo czujna Milicja skutecznie niszczy nielegalne bimbrownie, nie uciułasz ze zwrotu butelek, bo skupy szkła nie działają (co raportuje niezrównana Monika Olejnik we własnej osobie). Teatr absurdu w czystej postaci.

opis dystrybutora

okładka filmu propaganda PRL-U

ZAMAWIAM


3. Gorący temat [Film] = Bombshell, reżyseria Jay Roach, scenariusz Charles Randolph, zdjęcia Barry Ackroyd, muzyka Theodore Shapiro, obsada: Charlize Theron, Nicole Kidman, Margot Robbie, John Lithgow, Allison Janney, Malcolm McDowell, Kate McKinnon, Connie Britton, Mark Duplass [i inni], Warszawa, Monolith Films, [2020], 1 płyta [DVD] (104 min.) 

Historia kobiet, które przeciwstawiły się toksycznej atmosferze w słynnej sieci informacyjnej. Film zdobył nagrodę Oscar, oraz inne nagrody filmowe, a także 27 nominacji.
Opis na podstawie:  filmweb.pl

okładka filmu Gorący temat

ZAMAWIAM

4. Kon-Tiki [Film]. Tratwą przez Pacyfik, scenariusz i reżyseria Thor Heyerdahl, muzyka Ragner Bjerkreim, obsada: Thorn Heyerdahl, Herman Watzinger, Eric Hesselberg [i inni], [Warszawa], Mayfly, [2010], 1 DVD (110 min). Oryginalnie film wyprodukowano w 1947 r. Otrzymał Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Grupa podróżników, na czele z Thorem Hayerdahlem, postanawia przepłynąć Ocean Spokojny tratwą, którą sami zbudowali.
Opis na podstawie: filmweb.pl

okładka filmu Kon-Tiki

ZAMAWIAM

Komentarze